Białe czy zielone tablice szkolne?

To dwa najpopularniejsze typy szkolnych tablic suchościeralnych, spośród których zielone tablice są symbolem tradycyjnego wyposażenia szkół, a białe tablice suchościeralna bardziej kojarzone są z nowoczesnym sprzętem edukacyjnym. Pytanie, która z nich sprawdzi się lepiej w praktyce? Przygotowaliśmy krótkie porównaniu obu tablic, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej zdecydować się na jedną z nich w swojej placówce szkolnej.

Tablice zielone

Zaczniemy od starszej wersji tablic szkolnych, które znane są ze swojego ciemnozielonego koloru oraz metalowego obramowania. Najczęściej występują w wersji pojedynczej, aczkolwiek w większych klasach można spotkać się z modelem tryptyku, który łączy w sobie trzy powierzchnie – jedną prostokątną i dwie kwadratowe. To na pewno dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ można za jednym razem zapisać na niej całą masę informacji. Nie trzeba zatem zmazywać jednej powierzchni i czekać aż uczniowie skończą przepisywanie, kiedy można jednocześnie zacząć pisać na kolejnych tablicach po bokach.

Z perspektywy nauczycieli to bardzo wygodne i oszczędzające czas rozwiązanie. W przypadku tablic szkolnych zielonych możliwa do użytku jest wyłącznie kreda. Z jednej strony to najtańsza alternatywa, którą można zakupić także w różnych kolorach i zaznaczać poszczególne fragmenty na tablicy. Jednak z drugiej strony jest to mało higieniczne i dość uciążliwe, kiedy w klasie non stop unosi się pył z tablicy, jej ślad pozostaje na rękach i ubraniach, a do tego dochodzi nieprzyjemne uczucie w dotyku. Każde mycie tablicy wiąże się albo ze ścieranie na sucho i zakurzeniem klasy albo zmazywaniem na mokro, gdzie konieczne jest już umycie rąk po wszystkim.

Zielone tablice mogą posiadać czystą i jednolitą powierzchnię, do której również można przyczepiać magnesy albo namalowane kratki bądź linie, dzięki którym uczniowie pierwszych klas będą mieli szansę lepiej przyswoić sobie zasady pisowni lub rozwiązywanie prostych działań matematycznych. Generalnie tablice zielone szkolne dawniej były na tyle uniwersalne i praktyczne, że znajdowały się w każdej klasie. Natomiast obecnie możemy zauważyć je coraz rzadziej, co ma związek z drugim typem powierzchni suchościeralnych.

Tablice białe

Jak już wspomnieliśmy coraz częściej można spotkać je w szkołach, ale również innych placówkach edukacyjnych. Cieszą się swoją popularnością, głównie ze względu na higienę użytkowania i łatwość w pisaniu. Do ich konserwacji nie potrzebna jest już woda i szmatka, a wystarczy specjalna gąbka do tablic suchościeralnych. Poza tym potrzebne będą pisaki zmazywalne, a absolutnie nie markery permanentne, w różnych kolorach. Można nimi pisać do woli i nie martwić się o zabrudzenia, jednak ich największą wadą jest szybkie wysuszanie i zużywanie.

Podobnie jak w przypadku zielonych tablic, te również można zakupić w wersji pojedynczej albo w formie tryptyku z jednolitą powierzchnią lub nadrukowanymi liniami czy kratkami. Ich zastosowanie jest w zasadzie takie samo jak w wyżej opisanych tablicach suchościeralnych, aczkolwiek dodatkową zaletą białych tablic jest możliwość wyświetlania na nich materiałów video z projektora. Jasna powierzchnia w przeciwieństwie do ciemnej zieleni sprawdza się znacznie lepiej i zapewnia maksymalną przejrzystość oglądania.

W rezultacie nie jesteśmy w stanie ocenić, która z nich jest lepsza, skuteczniejsza czy bardziej wytrzymała. Musisz sam zastanowić się, które z powyższych zalet i wad są dla Ciebie najważniejsze i najmniej istotne, dzięki czemu będziesz mógł podjąć właściwą decyzję.