Tablica flipchart na kartki i jej fenomen

Wydawałoby się, że obecnie w czołówce najpopularniejszych pomocy naukowych znajdują się wyłącznie tablice magnetyczne, ceramiczne, szklane i ekrany projekcyjne. Jednak żadne z nich nie może równać się z prostotą i wszechstronnością flipchartu. Może jeszcze nie każdy miał okazję o nim usłyszeć, dlatego zachęcamy do zapoznania się z jego możliwościami i wypróbowania go w swoim domu, biurze czy szkole.

Flipchart jako proste narzędzie pracy

Można śmiało powiedzieć, że to najbardziej banalne połączenie stelażu i arkuszu papieru, ale jak bardzo skuteczne! Spójrz na to z innej strony, mając do czynienia ze zwykła tablicą magnetyczną czy kredową, jesteś ograniczony pod względem powierzchni do pisania. Zatem po rozpisaniu i rozplanowaniu całego harmonogramu pracy, najważniejszych kwestii do omówienia czy zasad gramatyki po angielsku, będziesz zmuszony zmazać tablicę i przejść do kolejnego etapu.

A co jeśli trzeba będzie powrócić do poprzednich kwestii i omówić je ponownie? Tych informacji nie będzie można już przywrócić, o ile ktoś wcześniej ich nie przepisze, ale przecież nie o to chodzi. Wybierając flipchart do prowadzenia zajęć, prezentacji czy szkoleń, możesz w każdej chwili cofnąć się o kilka kartek i wrócić do poprzednich kwestii. Nic nie umknie Twojej uwadze, a przede wszystkim będzie bardziej zrozumiałe dla Twoich słuchaczy.

Pisanie na kartkach flipchartu pozwala płynnie przechodzić od jednego tematu do następnego, a przy tym umożliwia powrócenie do wcześniejszych motywów. To wszystko pozwala na swobodne prezentowanie swoich umiejętności i przekazywanie wiedzy dalej. Nie potrzebujesz w tym celu żadnych elektronicznych pomocy, jak na przykład projektor, laptop czy innych urządzeń. Wystarczy jak najbardziej arkusz papieru na stabilnej podstawie i każde spotkanie możesz prowadzić w sposób spontaniczny, jak i zorganizowany.

Flipchart – gdzie i jak mogę go wykorzystać?

Jego zastosowanie jest bardzo różnorodne, ale najczęściej możesz widywać go podczas spotkań, szkoleń i prezentacji prowadzonych przed mniejszą czy większą publicznością. Obecność flipcharta doskonale sprawdza się w firmach, gdzie pracodawcy czy osoby specjalnie do tego przeznaczone prowadzą wewnętrzne szkolenia i kursy dla pracowników. Wówczas nie potrzeba wiele, by zorganizować je w odpowiednio profesjonalny i przede wszystkim zrozumiały sposób.

Najważniejsze podczas prezentacji jest skupienie uwagi słuchaczy, czego możesz dokonać za pomocą właściwie dobranych słów, stworzonej historii na wzór storytellingu oraz odpowiednio dobranej tonacji głosu. Istnieje mnóstwo trików związanych ze sztuką mówienia, której trzeba się z pewnością nauczyć, zdobywać doświadczenie i zyskiwać coraz większą pewność siebie.

Jednak dużym udogodnieniem na samym początku będzie korzystanie z flipchartu, który pomoże uporządkować Ci cały zebrany materiał i omówić go w prawidłowej kolejności. Możesz zakupić go przykładowo na https://tablice-magnetyczne.com/. Będziesz miał zatem pewność, że niczego nie pominiesz, a zwłaszcza kiedy odpowiednio wcześniej przygotujesz sobie plan prezentacji. Następnie możesz go wykorzystać do tłumaczenia bardziej skomplikowanych kwestii, które wymagają już rozrysowania pewnego schematu. Pamiętaj, że grafiki zawsze prędzej docierają do odbiorców, którzy kodują je znacznie lepiej.

Korzystanie z flipcharta to również świetny pomysł na wejście w interakcję z publicznością, której możesz zadawać pytania, rzucać zagadnienia i szukać skojarzeń. To także skuteczny sposób na zaangażowanie słuchaczy w Twoją prezentację i pokazanie im na „żywym” przykładzie jak mogą wyglądać konkretne mechanizmy czy schematy zachowań. Wszystko to trzeba oczywiście dopasować odpowiednio do Twojej branży i celu działania, ale z pewnością w każdej sytuacji pomocny okaże się zwykły flipchart.

Leave A Comment