Ogromna różnorodność dostępnych na rynku tablic do zastosowania w szkole, domu i biurze sprawia, że często trudno wybrać produkt szyty na miarę konkretnych oczekiwań. Mimo iż oferta tablic kierowana do szkół i innych placówek edukacyjnych niewiele się od siebie różni, warto przed ich zakupem poznać wady i zalety poszczególnych rodzajów tablic i wybrać te, które okażą się najbardziej funkcjonalną opcją dla konkretnego zastosowania.
Na początek sprawdźmy, co oferują nam producenci i sprzedawcy tablic. Pierwszą opcją są oczywiście tablice szkolne zielone i czarne przystosowane do pisania kredą, które mogą jednocześnie spełniać funkcję tablicy magnetycznej, jednak należy to sprawdzić przed zakupem. Tablice kredowe możemy kupić w wielu rozmiarach, które łatwo jest dopasować do ich przeznaczenia oraz wielkości klasy szkolnej. Duże tablice tzw. tryptyki z dwoma rozkładanymi skrzydłami to doskonały wybór do dużych klas oraz sali lekcyjnych dla starszych uczniów. W przypadku przedszkolaków i dzieci z klas I-III w zupełności wystarczą tablice o wymiarach 240 × 100 cm, które zapewnią optymalną powierzchnię użytkową dla najmłodszych uczniów. W klasie warto także zadbać o powieszenie mniejszej tablicy kredowej, na której zapisywane będą np. dyżury uczniów lub inne ważne informacje klasowe.
Nowoczesne tablice szkolne
Choć tradycyjne tablice kredowe nie wychodzą z mody, coraz częściej w szkołach zaczynają się pojawiać białe tablice suchościeralne, które pozwalają uniknąć pylenia kredy, jednak nie jest to ich jedyną zaletą. Tablice białe umożliwiają pisanie markerami oraz często posiadają także funkcję magnetyczną, więc mogą stanowić zarówno główną tablicę w klasie, jak i funkcjonalne uzupełnienie tradycyjnej tablicy kredowej. Tablice suchościeralne doskonale sprawdzą się także w kąciku matematycznym, przyrodniczym czy historycznym, gdzie posłużą za powierzchnie do tworzenia gazetek szkolnych i prezentacji.
Nowością na rynku są także tablice ceramiczne, które odznaczają się dużą trwałością i pozwalają uniknąć pozostających na niektórych tablicach suchościeralnych śladów po markerach powstających w wyniku szczególnie intensywnego użytkowania. Niestety tablice ceramiczne nie należą do najtańszych i to właśnie ich cena sprawia, że stosunkowo rzadko pojawiają się w klasach lekcyjnych w publicznych i prywatnych szkołach.
Jaka tablica jest najbardziej funkcjonalna? To zależy od wieku dzieci i profilu klasy. W przypadku najmłodszych uczniów lepiej sprawdzi się tablica kredowa natomiast w przypadku starszych roczników szkoły podstawowej, szkół średnich czy studentów większą funkcjonalność zagwarantuje tablica suchościeralna, która może jednocześnie służyć, jako tło pod wyświetlane filmy lub slajdy.