„Hej, za rok matura, za pół roku matura, już niedługo, coraz bliżej, za pół roku…” tak właśnie brzmią słowa jednej z popularniejszych piosenek zespołu Czerwone Gitary, która nadal jest aktualna i doskonale oddaje klimat zbliżającej się wielkimi krokami matury. Pewnie teraz trwają kompleksowe przygotowania, powtórki z różnych z przedmiotów, czytane są repetytoria i rozwiązywana zbiory zadań oraz próbne arkusze maturalne z poprzednich lat. Każdy przez to przechodził, ale nie każdy miał świadomość i możliwość skorzystania z flipcharta.
Dwie możliwości wyboru
Flipchart dostępny jest teraz powszechnie w internecie i sklepach z akcesoriami edukacyjnymi, gdzie możemy zdecydowanie polecić https://tablice-magnetyczne.com/. Można kupić go w zasadzie w dwóch wersjach – pierwsza z nich to tablica suchościeralna o niewielkich wymiarach i zamontowana na klasycznych stojących nóżkach lub kółkach. Jednak o wiele tańszym, a równie skutecznym zamiennikiem będzie flipchart z miejscem na zawieszenie arkuszu papieru. Wówczas można na nim pisać, wyrywać kartki i zbierać je osobno, dzięki czemu nic nam nagle nie znika, w przeciwieństwie do tablicy magnetycznej.
Jak używać flipcharta przed maturą?
Teraz przejdziemy do praktycznego zastosowania tego prostego wynalazku, dzięki któremu z pewnością zapamiętasz o wiele więcej materiału, a przy tym nauka stanie się dużo przyjemniejsza i wygodniejsza. Zanim przejdziesz do działania, musisz zaopatrzyć się także w kolorowe mazaki do tablicy suchościeralnej albo zwykłe pisaki do pisania po kartkach papierowych. Różne kolory będą Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem, ponieważ dzięki nim można odróżnić rzeczy ważne od ważniejszych, a także podkreślić znaczenie niektórych procesów lub działań.
Odróżnianie kolorów okaże się bardzo przydatne podczas myślenia i próbowania przypomnienia sobie w trakcie egzaminu, czym różniły się wybory parlamentarne od samorządowych albo jakie były podstawowe cechy fotosyntezy. Nasz mózg o wiele lepiej zapamiętuje poszczególne kolory, a zwłaszcza nasze ulubione, które traktuje poniekąd emocjonalnie, a więc skuteczniej możemy je zapamiętać. Wśród 3 najlepiej zapamiętywanych kolorów wyróżnia się:
- pomarańczowy
- żółty
- niebieski
Poza kolorami, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kształty i całą strukturę naszych notatek na flipcharcie. Ułożenie tekstu jest istotne z tego względu, że trudniej zapamiętuje się jednolitą ścianę tekstu, bez akapitów, pogrubień czy podkreśleń albo wypunktowań. Właśnie dlatego o wiele lepiej wypisać sobie od myślników kilka najważniejszych informacji, dat czy cech do zapamiętania – nie w zdaniach, a krótkich hasłach, które nawet nie muszą spełniać wymogów stylistycznych. To przede wszystkim ma być Twoje i zrozumiałe dla Ciebie.
Oprócz suchego tekstu, koniecznie stosuj grafiki, symbole i rysunki, które kojarzą Ci się z danym procesem, sekwencją, definicją itp. Metoda skojarzeń działa na bardzo podobnej zasadzie jak w przypadku kolorów, dlatego nie bój się malować – daj się ponieść swojej fantazji artystycznej i stwórz własną mapę myśli. To najczęstszy sposób wykorzystania powierzchni flipcharta, który sprawdza się 99% przypadków maturalnych.
Podziel materiał na kilka działów i kategorii, które następnie opisz za pomocą słów, obrazków, kolorów i schematów. Nie liczy się tutaj talent ani poprawna składnia – wszystko ma być intuicyjne, możliwe najkrótsze i czytelne dla Ciebie. W rezultacie podczas pisania egzaminu czy odpowiedzi ustnej będziesz w stanie przypomnieć sobie o wiele więcej na podstawie swoich doświadczeń, skojarzeń i własnego toku myślenia.