Tablica szkolna to podstawa

Już niedługo zacznie się rok szkolny, co zapewne ekscytuje wiele dzieci i tym samym stresuje niektórych rodziców. Pojawia się pewnie pytanie – jak przygotować swoje dziecko na pierwsze dni w szkole, aby czuło się swobodnie i bezpiecznie? Otóż, należy przede wszystkim opowiadać o niej w pozytywnych, ale obiektywnym świetle i absolutnie nie panikować. Niech będzie to przyjemny początek, który warto powiązać właśnie ze szkolną tablicą, która powinna być kojarzona jako praktyczny i przydatny element pomocniczy w nauce.

Tablica szkolna i jej różne oblicza

Warto na samym początku wspomnieć, że szkolne tablice nie zawsze wyglądają jednakowo. Trzeba zwrócić na to uwagę i przygotować najmłodszych na różne ewentualności. Oczywiście nie jest to najważniejsze podczas roku szkolnego, a w dalszej części artykułu wyjaśnimy na czym polega istota szkolnych tablic.

W takim razie możemy wyróżnić tradycyjną szkolną kredową tablicę w kolorze czarnym lub zielonym, które najczęściej można widywać zarówno w szkołach podstawowych, jak i szkołach średnich, a niekiedy także na studiach. Sprawdzają się w każdych warunkach, a do ich „obsługi” wystarczy tylko biała lub kolorowa kreda do pisania, natomiast do zmywania wilgotna gąbka. To najprostsze wyposażenie, ale w bardziej nowoczesnych szkołach można również spotkać się z tablicami szkolnymi magnetycznymi do pisania specjalnymi markerami suchościeralnymi. Jest to dużo wygodniejsze i bardziej higieniczne przy chęci utrzymania odpowiedniego porządku. W każdym razie jest kilka rodzajów szkolnych tablic, które możesz zobaczyć i zakupić tutaj –  https://tablice-magnetyczne.com/tablice-szkolne.html.

Tablice szkolne i najważniejsze zalety

Mogłoby się wydawać, że jest to sprzęt szkolny jak każdy inny i nie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jednak wielu nauczycieli i pedagogów zgodziłoby się z nami, że nauka bez pomocy szkolnych tablic byłaby o wiele trudniejsza i zapewne trwałaby dużo dłużej. Jest to szczególnie ważne na samym początku drogi edukacji, gdy najmłodsi uczniowie zaczynają poznawać podstawowe zasady gramatyki, ortografii czy tabliczkę mnożenia.

W zasadzie ciężko znaleźć jakikolwiek przedmiot, który mógłby odbywać się bez udziału szkolnej tablicy, a z pewnością byłoby to znacznie żmudniejsze zadanie. Na tablicy można w łatwy i przejrzysty sposób wytłumaczyć wiele kwestii, przedstawić pewne skomplikowane procesu i zasady, użyć klarownych grafik i podpowiedzi, a także przekazać wiedzę w przyswajalny sposób. Co więcej, udowodniono, że większość dzieci jest także wzrokowcami. Właśnie za pomocą szkolnej tablicy można połączyć mówienie – dla słuchowców z zapisaniem najważniejszych informacji dla wzrokowców, którzy w taki sposób utrwalają i zapamiętują materiał. To duże udogodnienie dla samych nauczycieli w nauczaniu, ale przede wszystkim wygodne rozwiązanie dla dzieci i młodzieży w trakcie nauki na każdym etapie edukacji.