Flipchart – co to jest?

Może kiedyś miałeś już z nim do czynienia, a nie znałeś jego nazwy? Brzmi to bardzo interesująco i z pewnością powinno Ci się spodobać, a zwłaszcza jak odkryjesz ile możliwości i zastosowań kryje w sobie to niewielkie urządzenie. Może je mieć każdy, dlatego już nie przedłużając, zapraszamy do czytania artykułu, gdzie dowiesz się, czym jest tajemniczy flipchart?

Flipchart – co to znaczy?

Jest to nic innego jak blok rysunkowy o rozmiarze A1 ustawiony na specjalnym stojaku do trzymania. Można na nim pisać markerami, ołówkami, pisakami kolorowymi czy nawet kredkami. Każdą kartkę można przerzucić na kolejną i w ten sposób nie musisz się pozbywać wcześniejszych rysunków i zapisków, a możesz spokojnie później do nich wrócić przewracając kartki.

Wbrew pozorom nie jest to bardzo nowoczesny wynalazek, a mimo wszystko świetnie sprawdza się w różnych sytuacjach. Wcale nie jest też kosztownym przyrządem, a wystarczy dokupić blok rysunkowy lub techniczny oraz mazaki do pisania i gotowe.

Flipchart mobilny – jak działa?

Można wyszczególnić wiele zalet związanych z korzystanie z flipcharta zarówno dla uczniów, studentów, jak i firm. Jego mobilność jest bardzo wygodna w każdym przypadku, ponieważ można przestawić go bez problemu i przemieścić, gdyż najczęściej są one wyposażone w kółka.

Flipchart pozwala na zapisywanie wszystkich myśli na bieżąco bez konieczności zmazywania, jak to się dzieje przy tablicach suchościeralnych. Zatem możesz potem wrócić do poprzedniego rysunku, coś sobie przypomnieć albo dopisać i w ten sposób możesz stworzyć szeroko pojętą mapę myśli. To świetna metoda nauczania dla uczniów i studentów, którzy przygotowują się do sprawdzianów i egzaminów. Wówczas na tablicy flipcharta zapisują najważniejsze hasła wraz z myślnikami czy pewne schematy działań. Taki sposób przyswajania wiedzy jest dużo wygodniejszy i skuteczniejszy, dlatego zachęcamy do zainwestowania w ten rodzaj przyborów biurowych.

Natomiast dla firm flipchart może być mniej kosztowną, a równie skuteczną metodą na przeprowadzenie prezentacji biznesowych i szkoleń między pracownikami. O wiele łatwiej jest tłumaczyć innym materiał, do którego można później wrócić i powtórzyć. Tak jak wspomnieliśmy ich cena jest nieporównywalnie niższa w stosunku do tablic magnetycznych, szklanych czy samych ekranów projekcyjnych. Wcale niepotrzebne są drogie i nowoczesne akcesoria biurowe, gdyż wystarczy prosty i wielofunkcyjny flipchart.

Flipchart – cena

Zależy ona przede wszystkim od wielkości flipcharta, których wymiary mogą wynosić nawet 180×120 cm. Im są one większe, tym cena też będzie rosła wraz z wymiarami. Również trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. Możesz mieć do wyboru:

  • flipcharty drewniane;
  • flipcharty metalowe;
  • flipcharty plastikowe.

Każde z nich sprawdzą się w innych warunkach i wystroju wnętrza, a im będą też solidniejsze, tym dłużej będą w stanie Ci posłużyć. Na pewno warto zastanowić się nad kupnem flipcharta do domu lub biura.