Przyszłość nauczania

Mowa oczywiście o tablicach interaktywnych, którym dzisiaj poświęcamy uwagę w zupełności. Posiadają one nieskończenie wiele zastosowań, a także są niesamowicie skuteczne podczas nauczania w szkołach różnego profilu. Sprawdź, jak wiele można zdziałać z ich pomocą, a także na jakiej zasadzie one funkcjonują.

Jak działają?

Zacznijmy od faktu najważniejszego, a mianowicie sposobu ich funkcjonowania. Generalnie tablica jest podłączona jednocześnie do komputera oraz projektora za pomocą WiFi lub okablowania, co jest znacznie rzadszą opcją. O wiele wygodniejsze jest bezprzewodowe podłączenie, które jak warto wspomnieć nie jest rzeczą trudną do włączenia i ogólnej obsługi. Działanie tablicy interaktywnej jest bardzo proste i intuicyjne, ponieważ należy do niej podchodzić jak do zwykłej tablicy, lecz trzeba pamiętać, by absolutnie nie używać na niej zwykłych markerów do pisania. Do jej obsługi dołączona są specjalne długopisy, dzięki których można swobodnie pisać jak na ekranie projektora. Co więcej, można przesuwać niektóre elementy także palcami, gdyż działają one na dotyk ciała. Zresztą pozostałe możliwości przedstawiamy w dalszej części wpisu.

Ćwiczenia na żywo

Tablice interaktywne są bardzo pomocne w czasie prowadzenia zajęć z młodzieżą zarówno w szkole, jak i placówkach edukacyjnych jak szkoły językowe, specjalistyczne czy wszelkie inne. Wówczas można znacznie bardziej zainteresować uczniów prowadzonym tematem, dzięki możliwości uczestnictwa w lekcji bezpośrednio poprzez rozwiązywanie i pisanie po tablicy samemu. To spore wyzwanie, a także ciekawostka dla uczniów czy kursantów, którzy mogą samodzielnie przewijać, zaznaczać i przesuwać poszczególne elementy na powierzchni tablicy.

Takie uczestnictwo znacznie mocniej i intensywniej angażuje w prowadzone zajęcia, a tym samym wpływa na efektywność przyswajania wiedzy. Informacje i materiał poznawany na lekcji staje się lepiej zapamiętywany i poprzez ciekawość jest również utrwalany na stałe, gdyż uczniowie mieli możliwość aktywności na zajęciach.

Prezentacja online

Istnieje także możliwość wyświetlania gotowych prezentacji czy materiałów pochodzących ze źródeł internetowych, dzięki czemu możliwości i tematyka zajęć może się znacznie poszerzyć. Podobnie rozwiązywanie testów online staje się całkowicie dostępne do wszystkich uczniów, gdzie widoczność materiału jest bardzo dobra dla każdego. Nauczyciele i prowadzący mogą w każdym momencie posłużyć się środkami dydaktycznymi online, co staje się ciekawsze, a także bardziej zaawansowane dla uczniów, którzy w końcu mają szansę poznać i dowiedzieć się więcej niż w proponowanych podręcznikach.