Tablica jako pomocnik rodzica

Idealna do rozdzielania obowiązków, zabawy, a także wielu innych praktycznych rozwiązań – mowa oczywiście o tablicy magnetycznej, które nie powinno zabraknąć w Waszym domu. Już poniżej tłumaczymy dlaczego – poznaj wszystkie jej zastosowania, by wychowywanie Twoich dzieci stało się nie tylko łatwiejsze, ale również ciekawsze i inspirujące również dla Ciebie jako rodzica.

Nauka odpowiedzialności i obowiązków

Z początku tablica dla nieco starszego dziecka może być źródłem pełnionych przez niego zadań i obowiązków. Właśnie na niej możecie wspólnie zapisywać Wasze codzienne lub tygodniowe „rzeczy do zrobienia”, które będą obowiązywać zarówno malucha, jak i Ciebie. Absolutnie nie można wymagać od dziecka czegokolwiek, co Ty nie byłbyś w stanie zrobić – po prostu jest to zły przykład, przez który Twój autorytet zostaje osłabiony. Możecie wspólnie obrać własną metodę dzielenia obowiązków, na którą zgodzą się wszyscy domownicy. Wówczas na tablicy magnetycznej będziecie mogli zapisywać markerem lub wieszać karteczki na magnesy z wyszczególnionymi zadaniami na bieżący dzień czy tydzień.

Może to wiele nauczyć – na pewno dziecko dorasta z myślą o podziale obowiązków i odpowiedzialności za ich wykonanie. Nie możesz także szczędzić im pochwał, gdy zrobią coś dobrze i na czas, gdyż dzięki temu będą odczuwały jeszcze większą satysfakcję i zmotywują się do następnych działań.

Kalendarium rodzica

Bycie mamą czy tatą to także odpowiedzialne zadanie, które wymaga od Was między innymi spamiętania wszystkich ważnych wydarzeń w najbliższym czasie. To szczególnie trudne, gdy masz więcej niż jedno dziecko. Wtedy każda wywiadówka odbywa się w innym czasie, podobnie jak spotkania ze szkoły muzycznej, sportowej czy innej, a także terminy wpłat, wizyty u dentysty, przedstawienie swojej córki i zawody syna – o tym wszystkim koniecznie musisz pamiętać. Do tego właśnie może przydać Ci się między innymi tablica domowa, na której powiesić lub zapiszesz każdą istotną datę, rzecz czy listę zakupów. Będzie to od teraz Twój niezbędnik rodzicielski, dzięki któremu spiszesz się w tej roli mistrzowsko.

Inna forma zabawy

Takie tablice umieszczone w domu mogą posłużyć również jako miejsce do odbywania zabaw z całą rodziną. Kalambury, zgadywanki i malowanie to tylko niektóre propozycje gier i zabaw rodzinnych, o których możecie pomyśleć wspólnie, by podtrzymać Waszą więź i pokazać najmłodszych, że w życiu nie chodzi wyłącznie o wypełnianie obowiązków, odpowiedzialność, ale również przyjemność.