Nauka z flipchartem

Idealne rozwiązanie dla osób, które znudzone są już tradycyjną nauką i zdobywaniem wiedzy z książek. Nasz dzisiejsza propozycja być może nie będzie dla niektórych zaskoczeniem, aczkolwiek wierzymy, że nie wszyscy słyszeli już o słynnym flipcharcie. Poniżej dowiesz się czym jest, a także jakie są jego podstawowe zastosowania, które można wykorzystać również w nauce. Sprawdź i przekonaj się do mniej standardowych metod uczenia się w domu.

Flipchart, a co to takiego?

Niektóre jego definicje przedstawiane są bardzo profesjonalnie i skomplikowanie, aczkolwiek najprościej mówiąc jest to mobilny stojak wraz ze specjalnie zamontowanym blokiem papieru do malowania. Mogłoby wydawać się, że nie jest to nic spektakularnego, aczkolwiek jego zastosowanie w dzisiejszym świecie jest bardzo wszechstronne i zróżnicowane. Jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach życia, a w tym między innymi w nauce, o czym będziemy pisać w dalszej części artykułu.

Flipchart swoją budową nie zaskakuje, aczkolwiek można spotkać go w różnych wariantach wielkościowych, dzięki czemu możesz dopasować je do własnych potrzeb. Ponadto jego cena wcale nie jest wygórowana, a dodatkowe wyposażenie się w papier i markery różnokolorowe nie jest dużym wydatkiem, zatem możesz pozwolić sobie na zakup flipcharta do siebie do domu.

Gdzie jest używany?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej jego zastosowanie może być bardzo uniwersalne, aczkolwiek współcześnie najczęściej możemy spotkać flipcharty na spotkaniach biznesowych i podobnych prezentacjach wśród menadżerów. Służą one przede wszystkim ciekawemu wystąpieniu przed zainteresowanymi, gdzie cały temat spotkania czy konkretny zarys projektu pojawia się na oczach odbiorców. Sam dokonujesz rozpisania najważniejszych elementów wraz z grafikami do rozrysowania, które zaprezentowane w interesujący i oryginalny sposób mogą znacznie szybciej dotrzeć do pozostałych i przekonać ich do Twojego pomysłu. Obecnie można znaleźć wiele szkoleń z zakresu użytkowania flipchartów, by wiedzieć w jaki sposób posługiwać się nimi i tworzyć rysunki zgodne z Twoim zamysłem, a także czytelne dla odbiorców. Tego typu kursy są niebywale intrygujące i kreatywne, dlatego też polecamy właścicielom firm skorzystać z podobnych.

Poza tym flipchart może być spożytkowany przez domowników w formie zabawy lub dotrzymywania obowiązków domowych. Można zapisywać na papierze listę rzeczy do zrobienia, a także bawić się wspólnie z rodziną i bliskimi chociażby w kalambury. Natomiast ostatnim najpopularniejszym zastosowaniem jest nauka poprzez graficzne przedstawienie, o czym więcej poniżej.

Flipchart a nauka

To idealne rozwiązanie dla osób, dla których czytanie książek czy przygotowanie własnych notatek jest bardzo męczące i czasochłonne. Niekiedy także nie ma czasu na opracowanie osobnych materiałów na poszczególne przedmioty, dlatego przydatne jest zapisanie lub graficzne opracowanie konkretnych haseł, definicji czy zjawisk, których musisz się nauczyć.

Samo ich przygotowanie będzie dla Ciebie jednocześnie świetną zabawą, przyjemnością i pożytecznym utrwalaniem wiedzy, która zapisana na kartce papieru będzie stanowiła jednocześnie Twój materiał naukowy. O wiele łatwiej jest uczyć się z ogólnych stwierdzeń, które możesz skojarzyć z innymi przedmiotami czy motywami, a wszystko to da się pokazać na bloku papierowym za pomocą markerów w różnych kolorach. Dla niektórych wystarczy tylko wypunktowana lista, a dla pozostałych wygodniejszym rozwiązaniem będzie stworzenie tabelek, wykresów czy rysunków, które będą przejrzyście odzwierciedlać odrębne definicje czy fakty.

Na pewno sprzyja to także rozwijaniu kreatywności i myślenia abstrakcyjnego, dzięki czemu Twój mózg zacznie funkcjonować inaczej i bardziej twórczo, a tym samym lepiej będzie zapamiętywał i utrwalał szczególne części materiału.