Tablica zielona vs tablica suchościeralna magnetyczna

Bardzo często szkoły zastanawiają się nad wyborem pomiędzy tymi dwoma rodzajami tablic, gdzie tak naprawdę każda z nich posiada pewne zalety i wady. Dzisiejszy artykuł kierujemy przede wszystkim do szkół, które obecnie ulegają remontowaniu lub też dopiero powstają, co może dotyczyć między innymi akademii językowych.

Tradycyjna tablica

Znana i sprawdzona od wielu lat, towarzyszyła szkole od zawsze. Jej zdecydowanym atutem jest możliwość natychmiastowego zmazania za pomocą gąbki na mokro lub sucho. Co więcej, są one o wiele tańsze niż inne tablice szkolne, dlatego dyrektorzy szkół częściej decydują się na zakup właśnie tego rodzaju. Wówczas można wyposażyć każdą salę w co najmniej jeden egzemplarz, a warto również zauważyć, że są one dostępne także w wersji tryptyku, czyli tablicy połączonej z trzech składanych części. W rezultacie można zapisywać na nich wiele cennych informacji bez konieczności ciągłego zmazywania. W dodatku można posługiwać się nie tylko białą kredą, ale również kolorową, dzięki której można zwrócić uwagę uczniów na istotne pojęcia. Ostatnią zaletą jest także możliwość przyczepiania różnych elementów za pomocą magnesu, który powinien idealnie trzymać się powierzchni zielonej tablicy.

Z drugiej strony musimy również wspomnieć o negatywnych aspektach korzystania z tradycyjnych tablic szkolnych, a mianowicie chodzi o mniejszą wygodę dla prowadzących. Niestety pył kredowy jest bardzo uciążliwy i brudzący, co jednak dość mocno przeszkadza nauczycielom. Podobnie zmazywanie tablicy wymaga namoczenia gąbki i jej systematycznego czyszczenia, gdzie jednoczesne ścieranie na sucho wiąże się z równie dużą ilością kurzu. Z pewnością nie służy to utrzymaniu higieny i zajmuje więcej czasu, dlatego warto zastanowić się czy takie tradycyjne rozwiązania są wskazane w Twoim miejscu pracy.

Tablica suchościeralna

Nowszy wynalazek, który znacznie bardziej sprzyja użytkownikom, gdyż nie wymaga mokrego ścierania, a wystarczy jedynie specjalna gąbeczka. Po tablicy można pisać mazakami również suchościeralnymi w wielu odcieniach, dzięki czemu wszystkie treści zapisane są o wiele bardziej czytelne, a całość można błyskawicznie zmazać bez jakichkolwiek śladów. Utrzymanie takie tablicy w czystości sprzyja użytkownikom, gdyż wystarczy ją spryskać specjalnymi detergentami po pewnym czasie. Tego rodzaju tablice również występują w postaci tryptyka, a także umożliwiają powieszenie dodatkowych materiałów pomocniczych za pomocą magnesów.

Jednak trzeba zwrócić uwagę na budżet szkoły, gdyż tablice suchościeralne są dużo droższe, podobnie jak pisaki niezbędne do użytkowania. Jednocześnie jakość mazaków również ma znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie będą się one zużywać szybciej i zaczną tracić na swojej wyrazistości. Ostatecznie decyzja należy do Ciebie, aczkolwiek mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł przekonał Cię do jednej z dwóch opcji.