Tablice dla dzieci – którą z nich wybrać?

Szukasz idealnej tablicy dla swojej pociechy, ale nie możesz się zdecydować? Wbrew pozorom wybór ten wcale nie należy do najprostszych. Obecnie mamy bardzo szeroki asortyment, jeśli chodzi o wyposażenie pokoju dziecka, w tym również mowa o szkolnych tablicach. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, dzięki którym Twój zakup okaże się dużo prostszy.

Tablica szkolna – jaką powierzchnię wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem szkolnym tablic są oczywiście kredowe, które zapewne każdy zna ze swoich lat młodzieńczych. Mowa tutaj o tablicach kredowych czarnych i zielonych – tak naprawdę kolorystyka w tym przypadku jest jedynym kryterium, ponieważ obie powierzchnie sprawdzają się dokładnie tak samo. Naszą wskazówką będzie tutaj widoczność:

  • tablica zielona – pisanie po niej białą lub kolorową kredą może być mało widoczne, a zwłaszcza w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu;
  • tablica czarna – bez względu na kolor kredy, napisy czy rysunki powinny być dobrze widoczne i czytelne.

Następnym typem szkolnych tablic dla dzieci będą powierzchnie magnetyczne, które sprawdzają się na wiele różnych sposobów. Mowa tutaj m.in. o pisaniu po nich specjalnymi markerami suchościeralnymi czy też przyczepianiu do nich materiałów za pomocą magnesów. Zatem Twoje dziecko może jednocześnie rysować po niej i zawieszać swoje obrazki czy plakaty. Warto również dodać, że zmywanie powierzchni tablicy magnetycznej odbywa się jak najbardziej w higienicznych warunkach.

I ostatnim typem szkolnej tablicy, z jakim możesz mieć do czynienia podczas zakupów, jest tablica ceramiczna. Należy ona do najdroższych modeli, ponieważ jej powierzchnie jest wyjątkowo odporna na ścieranie, zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia. Zatem jeśli zależy Ci, aby tablica posłużyła Twojemu dziecku przez dłuższy okres czasu i nie uległa różnym zniszczeniom, pomyśl nad inwestycją w szkolną tablicę ceramiczną o zwiększonej wytrzymałości.

Tablica dla dzieci – rozmiar

Teraz czas zastanowić się nad wielkością tablicy szkolnej dla Twojego dziecka. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych i wolnej przestrzeni w pokoju dziecka. Oczywiście, cena zależy nie tylko od rozmiaru tablicy szkolnej, ale również od producenta i materiału, z jakiego została wykonana.

Można rozróżnić kilka podstawowych wymiarów tablic szkolnych:

  • 90×60 cm
  • 120×90 cm
  • 150×100 cm
  • 170×100 cm
  • 200×100 cm

Z pewnością znajdziesz także wiele innych mniej standardowych rozmiarów, które być może będą bardziej Ci odpowiadać. Wielkość tablicy powinna też zależeć od jej przeznaczenia, a więc jeśli dziecko jest młodsze i będzie z niej korzystać wyłącznie w celu zabawy i rysowania, nie będzie potrzebna Ci tablica o wymiarach większych niż 150 cm długości. Wszystko jest tutaj kwestią indywidualną.

Tablica szkolna i dodatkowe nadruki

Pozostaje jeszcze jedno kryterium, według którego możesz zdecydować, czy dana tablica szkolna okaże się odpowiednia i przydatna dla Twojego dziecka – mowa o nadrukach. Chodzi głównie o wzór kratki czy linie, które ułatwiają pisanie i liczenie jedno pod drugim. To szczególnie ważna opcja dla najmłodszych użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkoła i edukacją.

Takie linie czy inne wzory będą dla nich sporym ułatwieniem podczas pisania po tablicy. To pozwoli im się wyuczyć także prawidłowego zapisu w jednej równej linii.