Pewnie zastanawiasz się co dokładnie oznacza flipowanie, a także jaki ma to związek z tablicami i innymi przyborami. O wszystkim na szczęście dowiesz się z poniższego artykułu, gdzie postaramy się przybliżyć tematykę nowego poznawania i przyswajania informacji. Co więcej, pokażemy, że możną tą metodę wykorzystać w różnych sytuacjach, gdzie nadmiar treści można przekształcić swobodnie w dobrze zrozumiałą grafikę.
Flipowanie, czyli co?
Termin ten jest jeszcze dość nowy i rzadko używany, aczkolwiek możesz się na niego natknąć na różnych forach internetowych albo też w artykułach odnoszących się do metod uczenia się albo prezentowania przed większą publicznością. Samo słowo flipowanie jest pochodną od flipchartów, które są już nam dobrze znane.
Ten przyrząd przypomina tablicę magnetyczną w wersji stałej lub mobilnej, którego powierzchnia może stanowić blok kartek rysunkowych albo też faktycznie suchościeralną tablicę. Flipowanie to nic innego jak kreowanie swoich myśli za pomocą haseł, rysunków i prostych grafik, które będą zrozumiałe dla Ciebie i ewentualnie grona osób, którym zamierzasz to przedstawić. Jest to nowa metoda, którą coraz częściej zaczynają praktykować uczniowie, studenci, nauczyciele, a nawet menadżerowie i pracownicy dużych nowoczesnych firm.
W jaki sposób flipować?
Jeśli nigdy wcześniej nie uczyłeś się w ten sposób, powinieneś koniecznie spróbować, ponieważ metoda ta doskonale umożliwia przyswojenie dużej ilości materiału w krótkim czasie i z łatwością. Flipowanie polega najpierw na zapoznaniu się z materiałem, którego musisz się nauczyć lub zaprezentować innym. To podstawa, bez której dalsze etapy nie mają najmniejszego sensu, dlatego na początek musisz przebrnąć przez ogrom informacji, które Cię czekają.
Następnie wypisz sobie na osobnej kartce najważniejsze hasła, definicje czy motywy, które zostały poruszone, a zatem są też dla Ciebie najważniejsze do zrozumienia danego problemu. Właśnie dlatego warto podczas czytania podkreślać sobie poszczególne słówka i formułki, które w późniejszym czasie będziesz musiał przedstawić w formie graficznej.
Po stworzeniu takowej listy należy przejść już do tworzenia tak zwanej mapy myśli – bardzo schematycznej i zrozumiałej dla Ciebie. Powstałe rysunki nie muszą być dziełem sztuki, a jedynie uproszczeniem i szkicem dla konkretnych myśli. Pamiętaj, że nie ma sensu na jednej powierzchni kartki zmieścić całego materiału, a możesz go zamieścić na kilku osobnych, dzięki czemu całość będzie czytelniejsza. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie strzałek, które będą symbolizować proces wynikania albo też podpunkty, które pomogą skupić się na poszczególnych aspektach czy cechach.
Następnie możesz podpisać hasłami swoje rysunki i schematy, aby pomogły Ci przypomnieć sobie konkretne stwierdzenia, definicje i procesy wspomniane w materiałach. Czasami właśnie w jednym słowie można zawrzeć całą kwintesencję długiego i wyczerpującego tekstu, co polecamy spróbować – znaleźć jedno lub kilka słów, które kojarzą się z fragmentem treści.
Ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić dla zwiększenia czytelności i estetyczności, to pokolorowanie czy podkreślenie poszczególnych haseł. Z pewnością pomoże to w zapamiętywaniu materiału do nauki czy prezentacji, w której będziesz musiał się wykazać.
Gdzie można wykorzystać flipowanie?
Najczęściej mowa o szkole i firmach, które zobowiązują nas do nauczenia się niektórych rzeczy i zapamiętania poszczególnych materiałów. Jako uczniowie czy studenci możecie wykorzystać flipcharty do tworzenia mapy myśli na sprawdziany i kolokwia, do których należy przyswoić bardzo dużo informacji szczegółowych, a zatem o wiele lepiej jest uczyć się z gotowych notatek i rysunków. Stworzone przez Ciebie będą lepiej zapamiętane, przyswojone i kojarzone.
Natomiast, gdy mowa o firmach to zazwyczaj flipowanie przydaje się podczas warsztatów, szkoleń czy prezentacji dla pracowników czy współpracowników na wyższych szczeblach. Prowadzona wówczas dyskusja również może zostać zapisana na flipcharcie i przedstawiona schematycznie, co doskonale czyta się innym i staje się dużo bardziej ciekawe. Informacje przyswajane na bieżąco i przetwarzane na konkretne schematy będą stanowiły trwałe i skuteczne źródło edukacji dla innych.