Jak urządzić pokój dziecka?

Rodziny z dziećmi, urządzając swoje mieszkanie w bloku lub dom jednorodzinny, powinny zadbać o właściwą aranżację pokoju dla dziecka. Maluchy powinny mieć swoją przestrzeń zarówno do zabawy, jak i do nauki. W związku z tym pokój dziecka, trzeba właściwie urządzić.

W pokoju dla dziecka powinny znaleźć się odpowiednie meble, przeznaczone dla najmłodszych, a także akcesoria i dodatki, które będą dobrane stylistycznie i kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. Przedstawiamy kilka cennych porad, jak urządzić pokój dla dziecka i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając meble, dodatki i akcesoria w pokojach dla maluchów.

Jak urządzić pokój dziecięcy – wybór mebli

Tak jak i w innych pomieszczeniach, urządzanie pokoju dziecięcego najczęściej rozpoczynamy od wyboru odpowiednich mebli. Jednak w przypadku mebli do pokoju dla dzieci, musimy pamiętać zwłaszcza o tym, że nasze dzieci będą rosnąć, więc meble dziecięce powinny być wybrane niejako na przyszłość. Meble w pokoju dziecięcym to przede wszystkim biurko – przy nim dziecko będzie się uczyć i odrabiać zadane lekcje, ale także rysować, bawić się. Kolejnym ważnym meblem w pokoju dziecięcym jest łóżko. Jeżeli drodzy rodzice posiadacie dwójkę szkrabów i nie macie domu z dużym metrażem, a dzieciaczki będą w tym samym pokoju – dobrym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe.

Meble do pokoju dla dzieciaków to także szafy i szafki na ubrania, półki na książki oraz miejsce na książki, zeszyty i inne przybory szkolne. Ciekawym rozwiązaniem jako meble dla dzieci mogą być meblościanki dla dzieciaczków – łączące w sobie biurko, szafki, półki, a często również łóżko.

Akcesoria oraz dodatki w pokoju dla dziecka

Jeśli już wybraliśmy mebelki do pokoju dziecięcego, to w następnej kolejności powinniśmy pomyśleć o doborze odpowiednich akcesoriów i dodatków dla najmłodszych. Ciekawym rozwiązaniem są np. tablice korkowe. Można je zawiesić np. nad łóżeczkiem, czy nad biurkiem. Na tablicy korkowej dziecko będzie przypinać np. swoje rysunki, zdjęcia z wakacji, czy plakaty swoich ulubionych sportowców lub muzyków. To też idealne miejsce na przypięcie planu lekcji, wiersza do nauki lub tabliczki mnożenia.

W pokoju dla dziecka to też takie dodatki jak dywan, a także zasłony lub/i rolety na okna – to wszystko oczywiście w stylu oraz kolorystyce dopasowanych do mebli i ścian. W pokoju dziecięcym musi się też znaleźć lampa oświetlająca ten pokój w nocy, a także małe lampki – nad biurkiem oraz nad łóżkiem – do czytania, nauki.