Jakie powinno być wyposażenie sali lekcyjnej?

Sale lekcyjne to pomieszczenia, w których uczniowie spędzają najwięcej czasu – nawet kilka godzin każdego dnia. W związku z tym, umeblowanie takiej przestrzeni musi być nie tylko zgodne z narzuconymi wytycznymi i normami, ale powinno również stanowić odpowiedź na wymagania uczniów. Jakie wyposażenie musi znaleźć się w sali lekcyjnej, aby przebywające w niej osoby czuły się komfortowo i były zmotywowane do poszerzania swojej wiedzy? Wskazówki w tej kwestii znajdziesz poniżej.

Ławki oraz krzesła – wygoda oraz ergonomia pracy to podstawa

Podstawowym elementem wyposażenia sali lekcyjnej w dowolnego typu szkole są ławki oraz krzesła. Ich wysokość musi być dopasowana do wzrostu uczniów, którzy każdego dnia spędzają w pozycji siedzącej naprawdę dużo czasu, co może negatywnie odbijać się na kondycji ich kręgosłupa. Warto zadbać o ten szczegół, ponieważ zmniejszy to ryzyko wystąpienia wad postawy u dzieci i młodzieży. Jednocześnie widać, że pojawiają się nowe rozwiązania dotyczące ustawienia ławek – coraz rzadziej układa się je rzędami, jedna za drugą. Zamiast tego w klasach dominują konfiguracje w kształcie okręgu, podkowy, czy litery L.

Meble w sali lekcyjnej – jakie wybrać?

W każdej sali lekcyjnej swoje miejsce powinny znaleźć także szkolne meble. Wśród nich kluczową rolę odgrywa nauczycielskie biurko oraz wygodny fotel. Natomiast komody, regały, gabloty i szafki wyposażone w szuflady z powodzeniem wykreują przestrzeń przeznaczoną dla uczniów. Idealnie nadadzą się do przechowywania należących do nich strojów sportowych na zajęcia z wychowania fizycznego, podręczników, czy przygotowanych prac plastycznych.

Tablice szkolne – obowiązkowy element

Większość z nas nie wyobraża sobie pomieszczenia w szkole, w którym miałoby zabraknąć tablicy – magnetycznej, ceramicznej lub tekstylnej. W sali lekcyjnej na honorowym miejscu na ścianie umieszczane są tablice szkolne w kolorze czarnym. To właśnie na nich nauczyciel przyczepia za pomocą magnesu różne pomoce dydaktyczne albo zapisuje kredą temat zajęć, treść zadań do rozwiązania i wiadomości, które uczniowie muszą przepisać do swoich zeszytów w formie notatki. Natomiast na tablicach korkowych umieszcza się najczęściej najważniejsze informacje z życia danej klasy oraz prace przygotowane samodzielnie przez członków społeczności uczniowskiej.

Wyposażenie sali lekcyjnej – podsumowanie

Ciekawa aranżacja sali lekcyjnej bezpośrednio przekłada się na samopoczucie uczniów oraz wykazywane przez nich zaangażowanie w realizację zleconych działań. Dlatego, projektowanie tej przestrzeni musi odbywać się z myślą o jak najwyższym komforcie dzieci i młodzieży.

Dobierając poszczególne sprzęty, czy wyposażenie należy zwracać uwagę nie tylko na ich użyteczność oraz funkcjonalność, ale również na wyróżniające je aspekty wizualne. Oprócz tego wyposażenie sali lekcyjnej musi charakteryzować się wysoką jakością, a korzystanie z tworzących je elementów powinno być bezpieczne i nieskomplikowane. Warto postawić na oryginalne połączenia kolorystyczne – spotka się to z uznaniem uczniów i nauczycieli, a czas spędzany w takim miejscu będzie upływał w miłej atmosferze.