Na lepszą pamięć u seniorów

Wraz z wiekiem nasze szare komórki niestety ulegają osłabieniu, dlatego właśnie tak ważne jest ich pielęgnowanie i dbanie w różnoraki sposób. W dzisiejszym artykule przytoczymy kilka skutecznych sposobów na poprawienie ogólnej kondycji pamięci u osób starszych, dzięki którym ich życie codzienne będzie znacznie łatwiejsze i wygodniejsze.

Tablica na wszystko

Pierwszym naszym pomysłem będą mobilne tablice ceramiczne lub magnetyczne w zależności od potrzeb osób starszych, które oprócz pisania, mogą również przyczepiać cokolwiek na magnesy. Zapewniamy, że nie pożałujesz swojego zakupu, a może to być także świetny pomysł na prezent dla dziadków czy rodziców. Ich mobilność znacznie sprzyja użytkowaniu, ponieważ osoby starsze mogą przenieść je w dowolne miejsce w domu, by nie przeszkadzały podczas wykonywania innych czynności, a także przypominały o sobie w czasie wolnym.

Na tablicy suchościeralnej można zapisywać wszystkie niezbędne i konieczne do zrobienia rzeczy, a także wykorzystywać jej powierzchnię do utrwalania słówek po angielsku czy też rozwiązywania zadań. Nikt nie powiedział, że seniorzy muszą nagle wraz z wiekiem rezygnować ze swoich pasji czy marzeń, a wręcz przeciwnie wówczas następuje idealny moment, by zacząć realizować wszystkie swoje postawienia. Co więcej, tego rodzaju tablica nie będzie wymagała od takiej osoby złożonych czynności pielęgnacyjnych, gdyż wystarczy zetrzeć ją na sucho i korzystać ze zmazywalnych markerów do pisania. Oczywiście ich zastosowanie może być znacznie szersze, a to już zależy wyłącznie od kreatywności użytkowników.

Jedzenie na lepszą pamięć

Pamiętajmy także o zbilansowanej i bogatej w różne witamy diecie, która stanowi kluczowy element poprawy pamięci i koncentracji zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Należy pilnować składu poszczególnych produktów, by nie pogarszać swojej sytuacji, a jedynie polepszać swoją kondycję umysłową. Na pewno przydatne w Twojej kuchni będą produkty wieloziarniste, kasze różnego rodzaju, ziemniaki czy fasola, które są bardzo bogate w węglowodany złożone. Są one głównym źródłem produkowania glukozy, która z kolei jest stopniowo uwalniana do organizmu i wykorzystywana do wytwarzania energii w komórkach nerwowych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Poza tym powinieneś włączyć do swojej diety pozostałe produkty, warzywa i owoce, które znowu posiadają mnóstwo dobrych witamin i minerałów:

  • Siemię lniane – lecytyna, cynk i kwasy omega-3
  • Dynia – błonnik, fosfor, potas, witaminy B i C na pamięć i koncentrację
  • Winogrona – żelazo i magnez na zwiększenie chłonności mózgu
  • Śliwki – potas, błonnik, witaminy B1 i B3 łagodzące stres